Pamiętaj o tym, jeśli chcesz mieć udany związek

Kochane!

Wiele z nas jest w szczęśliwych i sielankowych związkach. Bardzo się z tego cieszę!
Jednak wśród nas są i te, które bardzo cierpią, nieustannie kłócą się ze swoim partnerem i nie wiedzą, gdzie leży problem tej sytuacji. Zazwyczaj nie ma tylko jednego winowajcy, a wina najzwyczajniej w świecie nie leży tylko po jednej stronie. Ale opierając się na tym, co było we wczorajszym wpisie, masz wpływ tylko na siebie i swoje zachowania. Także zastanów się dzisiaj nad czym możesz popracować, aby w Twoim związku działo się lepiej.

 1. Nie czepiaj się o wszystko
  Nie bądź tzw. „zrzędą” czy „marudą”.
  „Czy Ty myślisz, że wszystko musi być na mojej głowie”, „Nie jestem Twoją służącą”, „Mogłeś umyć jeszcze ten jeden talerz, a nie zostawiać go mnie”… Co się stanie jeśli będąc w kuchni przyniesiesz mu kawę, którą sobie zaparzył? Robiąc pranie przejdziesz jeszcze do sypialni zobaczyć czy nie ma jego koszulki z wczoraj? Bądź wyrozumiała! Ty też nie jesteś ideałem i na pewno jakieś Twoje zachowania też denerwują Twojego faceta.
  Związek to równorzędna relacja, a nie niewolnictwo. On na pewno też przymyka oko na pewne Twoje zachowania. Dlatego czasami ugryź się w język, uśmiechnij do ukochanego i nie zajmuj bzdurami.
 2. Chwal Go
  Lubisz kiedy Twój facet doceni Twoje starania? Zobaczy, że wysprzątałaś dom, zrobiłaś pyszny obiad, może jakiś deser, albo że zrobiłaś coś, co dawno wymagało „ogarnięcia” i pochwali Cię z buziakiem (w gratisie). Może zobaczy zmianę w Twoim wyglądzie – inna fryzura, nowa sukienka, wyjątkowy makijaż… Przecież lubimy jeśli facet zwraca na takie detale uwagę i mówi miłe rzeczy, chwaląc nas za to, co robimy. Efekt? Chcemy działać dalej i więcej, bo czujemy się docenione.
  Ale pamiętaj, że to działa też w drugą stronę! Oni też lubią być docenieni.
  Jeśli Twój facet umył naczynia po obiedzie albo odkurzył, naprawił samochód lub skręcił Ci szafkę do sypialni,… – nie trzymaj w sobie dobrego zdania o nim. Pochwal go! Powiedz, że jesteś z niego dumna, że sama byś tego nie zrobiła, że bardzo Ci pomógł. Na pewno zobaczysz zmianę w jego zachowaniu i większe zainteresowanie pomocą Tobie.
  Bo jeśli nieustannie się czepiasz to proste, że On nie będzie chciał Ci pomagać…
  Tak samo pamiętaj, aby wspomnieć o nim dobre słowo w towarzystwie – pochwal się jaki masz Skarb w domu 🙂
 3. Kobieto, nie duś go!
  Oczekujemy, że mężczyzna zapewni nam poczucie bezpieczeństwa, chcemy mu się wygadać, spędzać z nim romantyczne wieczory, chodzić na randki, być obsypywane prezentami. Wszystko super, ale…
  Mężczyzna potrzebuje przestrzeni dla siebie, a nie bycia z Tobą 24/dobę (nawet jeśli kocha Cię jak wariat). Może jeszcze o tym nie wiesz, ale Ty też tego potrzebujesz. Bycie ze sobą non stop powoduje, że jesteście sobą zmęczeni – macie przesyt; brakuje Wam kontaktu z innymi ludźmi, innymi opiniami. W pewnym momencie brakuje Wam tematów do rozmowy, bo nie macie sobie nic do powiedzenia! Nie opowiesz mu co robiłaś cały dzień, bo on to wiem – był tam razem z Tobą!
  Jeśli uda Wam się rozstać na kilka godzin – nie dzwoń do niego co 5 minut! Daj mu zatęsknić, daj mu chwilę dla siebie, daj mu przestrzeń – to naprawdę ważne.
 4. Bądź kreatywna i umiej go zaskoczyć – pozytywnie
  Która z nas nie chciałaby, żeby jej mężczyzna przyszedł do domu po pracy i powiedział: „Kochanie, kupiłem nam na dzisiaj bilety do kina”, „Zarezerwowałem stolik na kolację”, albo „Skarbie, szykuj się, przygotowałem dla Ciebie niespodziankę”? Nie znam takiej, która by się z tego nie ucieszyła. To naprawdę słodkie i kochane, ale dbanie o związek nie leży tylko w gestii mężczyzny. Fajnie będzie, jeśli Ty też od czasu do czasu coś zaproponujesz. Nie musi to być nie wiadomo co. Jeśli lubicie tańczyć – zabierz go do klubu, jeśli wróci po pracy – zabierz go do restauracji albo ugotuj coś pysznego w domu; jeżeli masz balkon lub ogór przygotuj posiłek na świeżym powietrzu, upiecz ciasto,… Pomysłów jest mnóstwo.
  W sytuacji, gdy Twój mężczyzna nie robi Ci żadnych niespodzianek – bądź pierwsza! Być może Twój związek przechodzi teraz kryzys i żadne z Was nie chce się starać, a każdego dnia żyjecie jak pies z kotem. Uwierz mi, ktoś musi wyciągnąć pierwszy rękę – nawet jeśli będziesz to właśnie Ty. Pokaż, że Ci na nim zależy, że umiesz go zaskoczyć – pozytywnie.
  Doceni każde Twoje staranie, a za którymś razem sam wyjdzie z jakąś propozycją.
 5. Zwracaj uwagę na jego potrzeby
  To miłe z jego strony, jeśli chce spędzić z Tobą czas i zrobi Ci masaż, pomoże w kuchni (gdy coś pichcisz), obejrzy z Tobą serial albo ulubioną komedię romantyczną, posłucha z Tobą Twojej ulubionej piosenki (mimo że sam za nią nie przepada). Ale nie patrz tylko na siebie!
  On też ma potrzeby, a skoro jesteście razem (jako para!) to Wasze potrzeby są na tym samym poziomie. Jeśli wrócił zmęczony z pracy i chce iść spać, a Ty masz ochotę na masaż – bądź wyrozumiała i zrozum, że On nie ma teraz na to siły; odpuść mu. Poczytaj książkę i nie narzekaj jaki to on jest zły i niedobry.
  Jeżeli kilka razy oglądaliście razem komedie romantyczne, które uwielbiasz, a On ich nienawidzi, zaproponuj, żebyście obejrzeli coś na co On ma ochotę – nawet jeśli jest to film akcji.
 6. Nie obarczaj Go winą
  Czyli nie bądź reaktywna – bierz odpowiedzialność za swoje decyzje. Czasami coś nie wyjdzie – przypalisz obiad, stłuczesz wazon, spóźnisz się na tramwaj, nie wyrobisz się z wszystkimi obowiązkami. Życie…
  Są sytuacje, w których nie ma winnego, a one po prostu się dzieją. Pogódź się z tym i idź dalej, a nie obarczaj winą innych, szczególnie tych, którzy najbardziej Cię kochają.

Może odnalazłaś siebie w którymś z tych punktów – to dobrze. Dlaczego? Ponieważ być może uświadomiłaś sobie, że nie jesteś idealna i jest nad czym pracować. Człowiek popełnia błędy i uczy się całe życie. Ważne jest, aby te błędy naprawiać, a moc sprawcza jest w Twoich rękach.
Jeśli w Twoim związku nie wszystko jest takie, jakie być powinno, dziś wykonaj pierwszy krok. Podziękuj za pomoc, wyjdź z inicjatywą, zrób coś, na co ochotę ma Twój partner, daj mu odpocząć w samotności, gdy tego potrzebuje… Jestem pewna, że na pewno to doceni. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *